Polen Ekoloji Enstitüsü

Cömert Uygar Erdem

1984, Göle doğumludur. Lisans Eğitimini 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi ve Enerji Hukuku bölümünde yüksek lisans yaptı. 

2009 yılında Ankara Barosu’na kaydoldu. Avukatlık alanında, ekseriyetle Çevre ve Kent Hukuku ile İdare Hukuku üzerinde çalışmalar yürüttü. Ekoloji ve kent hakkı mücadeleleri kapsamında birçok yurttaş, dernek, meslek örgütünün avukatlığını yürüttü. Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ile Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) üyesidir. 

Çevre Hukuku, toplumsal hareketler, doğa hakkı ihlalleri ve müzik üzerine hazırladığı kitap, rapor ve makaleler ile röportajları çeşitli kitap, dergi ve gazetelerde yayınlandı. “Yurttaşlar İçin ÇED Süreci Takip Rehberi» isimli kitabı 2018’de yayınlandı. Hazırladığı bazı yazıları, Tekin Yayınevinden çıkan “İsyanın ve Umudun Dip Dalgası-Günümüz Türkiye’sinden Politik Ekoloji Tartışmaları” isimli kitapta yayınlandı. Mekanda Adalet için Yurttaş Davaları: Cerattepe, Türkiye’de İklim Koruma Davaları ve Hukuki Durum ‘2016, İklim Adaleti İçin Davalar Raporu 2017-2018, Madenciliğin Politik Ekolojisi – 2021 isimli yayınlarda yazar olarak yer aldı.