Polen Ekoloji Enstitüsü

Soykırımı Yeşile Boyamak: İsrail’in Eko-Normalleşme Çabaları

Polen Ekoloji Kolektifi’nin çevirisiyle yayınlanan “Arap-İsrail Eko-normalleşmesi: Filistin ve Cevlan’da Yerleşimci Sömürgeciliğinin Yeşile Boyanması” başlıklı makalesi üzerine Filistinli akademisyen ve aktivist Manal Shqair ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu makale, Transnational Institute kitapları arasında Ekim 2023’te Pluto Press’ten çıkan Hamza Hamouchene ve Katie Sandwell’in derlediği Dismantling Green Colonialism: Energy and Climate Justice in the Arab Region kitabında yer almıştır. Daha sonra 16 Kasım 2023’te Transnational Institute internet sitesinde yayınlanmıştır.

Makale, Filistin ve Cevlan’daki eko-normalleşmeyi inceliyor, bunun Filistin’in sömürgecilik karşıtı mücadelesi, adil tarım ve enerji dönüşümü üzerindeki etkisini sorguluyor ve İsrail’in yeşil yıkamasına direniş olarak ‘eko-sumud’ kavramını ortaya atıyor.

Manal Shqair Filistinli bir akademisyen ve iklim aktivisti. Araştırması, Filistinli yarı göçebe kadınların işgal altındaki Batı Şeria Masafer Yatta’daki İsrailli yerleşimcilerin sömürgeci mülksüzleştirilmesine direnmedeki rolünü inceliyor.

Manal Shqair is a Palestinian scholar and climate activist. Currently, she is doing her PhD in sociology at Queen Margaret University, UK, where she also teaches undergraduate courses on feminist and decolonial sociology. Her research examines the role of Palestinian semi-nomadic women in Masafer Yatta, occupied West Bank in resisting Israeli settler colonial dispossession.