Polen Ekoloji Enstitüsü

Polen Ekoloji Enstitüsü kuruluyor

2019 yılında faaliyetine başlayan Polen Ekoloji Kolektifi akademik düzeyde ekoloji çalışmalarına Polen Ekoloji Enstitüsü olarak devam edecek. Enstitü ekolojik yıkıma ve emek sömürüsüne karşı bilimsel bilgiyi üretmek ve ekoloji hareketine taşımak amacıyla yola çıkıyor.

Bursaport’tan okuyun.

Çevre sorunları konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla 2019 yılında faaliyetine başlayan Polen Ekoloji Kolektifi, Polen Ekoloji Enstitüsü olarak çalışmalarına devam edecek. 21 Nisan’da Kadıköy’de açılışı gerçekleştirilecek.

Polen Ekoloji Enstitüsü, ekoloji bilincinin gelişimi için bilgi üretilmesi, toplumun bilgilendirilmesi ekolojik yıkıma karşı ulusal ve uluslararası düzeyde kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak ve bu alanda faaliyet göstermek ile her türlü toplumsal ve sınıfsal ayrıcalığa karşı yasal ve meşru her türlü yöntemle mücadele etmek amacı ile kurulacak. Enstitü faaliyetleri danışma kurulundaki bilim insanlarınca planlanacak. 

17 kişiden oluşan Danışma Kurulu akademisyenlerinden Aykut Çoban’ın Marksist Ekolojiye Giriş, Aslı Odman’ın Emek ve Ekoloji Nazarında ve Mine Yıldırım’ın Politik Ekoloji ve Hayvanlar seminerleriyle çalışmaların başlayacağını duyuran Polen Ekoloji Enstitüsü yüz yüze ve hibrit biçimlerde olacak seminerler için kayıtlara sitesi üzerinden başladı. Ek olarak mücadele alanlarından bilgi üretimi için gereken araştırma yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda mesleki atölyelere, deneyim aktarımlarının yapılacağı sendikalara, eğitim emekçilerine, kadın örgütlerine, inanç örgütlerine gibi toplumsal bileşenlere enstitü çalışmalarında yer verilecek. 
Enstitü, ekolojik yıkım bültenlerinin hazırlanması, yıkım projelerinin ÇED dosyalarının değerlendirilmesi, basın ve hukuk desteği sağlanması için gönüllülüğe dayalı bir çalışma ortamı oluşturuyor.

Polen Ekoloji Kolektifi, yürüteceği Enstitü çalışmalarını ekolojik yıkımı dert edinen tüm mücadeleci kesimlerle birlikte büyütmek istiyor. Kolektif, 21 Nisan’da Kadıköy’de yapılacak olan Enstitü açılışına herkesi davet ediyor.