Polen Ekoloji Enstitüsü

Polen Ekoloji Enstitüsü açıldı

Polen Ekoloji Kolektifi’nin çalışmaları kapsamında İstanbul Kadıköy’de Polen Ekoloji Enstitüsü açıldı. Açılışta konuşan Polen Ekoloji Derneği Eş Başkanı Çise Yıldız, Marksist bir ekoloji iddiasıyla yola çıktıklarını ve bu iddia doğrultusunda mücadele yürüttüklerini vurguladı. Dernek Eş Başkanı Onur Yılmaz da, “Enstitüyle tüm koşturma, sürüklenme, baskı altında hissetme, kendini güçsüz hissetme duygularını geri itmek, kendiliğinden süren mücadeleleri birleştirmek istiyoruz” dedi.

PİRHA’dan okuyun.

Polen Ekoloji Kolektifi’nin çalışmalarının bir parçası olarak Polen Ekoloji Enstitüsü açılışını gerçekleşti. Kadıköy’de bulunan enstitünün açılışına Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Parti) İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, ekoloji ve çevre örgütü katıldı.

YILDIZ: MARKSİST BİR EKOLOJİ İDDİASIYLA YOLA ÇIKTIK

Açılışta söz alan Polen Ekoloji Derneği Eş Başkanları Çise Yıldız ve Onur Yılmaz katılanlara teşekkür etti. Çise Yıldız, 4 yıldır ekoloji alanında mücadele yürüttüklerini hatırlattı. Marksist bir ekoloji iddiasıyla yola çıktıklarını ve bu iddia doğrultusunda mücadele yürüttüklerini vurgulayan Yıldız, “Bizim için bu faaliyetlerin tümü mücadele pratiği anlamı taşıyor. Yola çıkarken, mücadele içinden gelen insanlar olarak bir takım eksiklikleri görüyorduk ekoloji mücadelesinde. Yerellerde önemli direnişler söz konusuydu, ama bunların birbiriyle bağını kurmak önem taşıyordu. Ortaya çıkan ekolojik yıkımı protesto etmek yerine bunun nedenlerini görebilmek, bunu yaratanların kimler olduğunu belirlemek ve mücadelede başarı elde etmek çok önemli. Mücadelenin yönünü, hattını belirlemek çok önemli. Aslında Polen Ekoloji’nin dert ettiği meselelerden biri de buydu. Coğrafyamızdaki ekoloji mücadelesini daha da bütüncül, belirli program ve politikayla sürdürmek için örgütlü güce ulaştırmak” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZA MAYIS AYINDA BAŞLIYORUZ”

Marksist ekolojiyi perspektif edindiklerini, emek ve ekoloji alanını birlikte ele alarak mücadele perspektifi oluşturduklarına işaret eden Yıldız, yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kampanyalar, Glasgow ve Kolombiya’da düzenlenen Yeryüzü Sosyal Konferansı’nda yer aldıklarını ve örgütleyicisi olduklarını söyleyen Yıldız, “Dört yıllık süreçte, bu bilgi üretimini toplumsal ve ekoloji mücadelesinin tespiti için önemsedik. Daha sistemli, programlı hale taşımak için enstitüyü açıyoruz. Bunun ihtiyaç ve gereksinimlerini hissettik” diye konuştu.

Polen Ekoloji Enstitüsü’nün Marksist ekolojiye ilgi duyan, kapasite ve becerilerini geliştirmek, mücadeleye katkı sunmak isteyen herkese açık olduğunun altını çizen Yıldız, “Salt akademik bir çalışma değil, mücadeleyle bağı içinde ilerleyecek” diye vurguladı. Çise Yıldız, çalışmaların mayıs ayında başlayacağı bilgisini verdi.

YILMAZ: KENDİLİĞİNDEN SÜREN MÜCADELELERİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Polen Ekoloji Derneği’nin Eş Başkanı Onur Yılmaz, Polen Ekoloji Enstitüsü’nün ekoloji mücadelesinin merkezinde durmak, faaliyetleri büyütmek için bir araç olduğunu söyledi. İnsanların emek ve doğa sömürüsüne karşı faşist baskı koşullarında mücadele yürüttüğünü belirten Yılmaz, “Enstitüyle tüm koşturma, sürüklenme, baskı altında hissetme, kendini güçsüz hissetme duygularını geri itmek, kendiliğinden süren mücadeleleri birleştirmek istiyoruz” dedi.

Kapitalizmin var oluşsal kriz içinde olduğuna işaret eden Yılmaz, ekoloji ve emek mücadelesinin birlikte yürütülmesi, aynı zamanda toplumsal mücadeleyle birleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları ekledi: “Doğa talanı; madencilik, inşaat, enerji sektörleri üzerinden yürüyor. Coğrafyadaki devrimci mücadele, emekçi sol ekoloji mücadelesiyle birleşmek için son yıllarda yoğunlaştı. Biz de bu yoğunlaşmanın özeleştirel süreciyiz.”

Türkiye’den Avrupa’ya ekoloji ve toplumsal mücadelelerin bir öznesi olduklarını dile getiren Yılmaz, Marksizm konusunda iddialı olduklarının altını çizdi. Yılmaz, 1 Mayıs’a giderken çok sayıda örgütün çeşitli etkinlikler düzenlediğini hatırlattı, Polen Ekoloji Enstitüsü’nün tüm emek ve ekoloji örgütlerine açık olduğunu söyledi.

EKOLOJİ BİRLİĞİ: YEREL MÜCADELELERLE EVRENSEL BİLİM BİR ARAYA GETİRİLMELİ

Ardından Ekoloji Birliği’nin gönderdiği mesaj okundu. Polen Ekoloji Enstitüsü’nün ekoloji mücadelesine önemli katkılar sunacağı belirtildi. Enerji ve maden şirketlerine yeni ruhsat ve izinler verilerek büyük bir talan, sömürü düzeni kurulduğu belirtilen mesajda, “Şirketler karlarına kar katarken, işbirlikçileri nemalanırken, işçiler ve köylüler daha fazla yoksullaşmakta, ormanlar, tarlalarından, yaşam alanları, su varlıkları yok edilmekte ve kirletilmektedir” denildi.

Yerel mücadelelerden elde edilen deneyimlerin ve evrensel bilimsel bilginin bir araya getirilmesinin önemine işaret eden Ekoloji Birliği, “Polen Ekoloji Enstitüsü, bu önemli ihtiyacı giderecek olan önemli bir kurumsal yapı olacaktır. Polen Ekoloji Kolektifi’ni, bin bir emek ve inançla yaşama geçirdiği bu çok kıymetli çalışmasından dolayı kutlar, başarılar dileriz” dedi.

Polen Ekoloji Enstitüsü’nün açılışı serbest sohbetle devam etti.